Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O babiččině domku a tak trochu o dědovi

dosud nepublikováno
Babička s dědečkem měli, ve vesničce jménem Domousnice, malý roubený domek, který byl omítnutý a nabarvený bíle, s šedou podezdívkou. 

Střecha byla z tašek a štít zůstal dřevěný. Obytné bylo pouze přízemí, pod střechou byla velká půda s voňavým senem (kde se tak dobře schovávalo a hrálo s koťaty), truhlicemi s obilím a kukuřicí a s různými „zajímavými věcmi“ pro čtyři vnučky a jednoho vnuka – mého bráchu.

 

Ty ostatní tři vnučky – to jsou moje „pravé“ sestřenice (jejich otec byl bratr mojí maminky). Zažívali jsme všichni společné prázdniny u babičky a až dnes oceňuji tu odvahu a nekonečnou lásku babičky, která si k sobě vzala na část prázdnin pět dětí do tak malého domku a vždy se na nás usmívala a byla velice laskavá.

Musím však podotknout, že my jsme byli moc hodní, pomáhali jsme, jak se dalo a vůbec jsme babičku nezlobili. Již od rána jsme měli udělané rozpisy, co kdo udělá, kdo nakoupí, umyje nádobí, ustele, zamete, vytře, řekne večer pohádku nejmladšímu – tedy mému bráchovi, který byl sestřenicemi stále obletován a jeho práce mu byly vždy ulehčovány, protože to byl přece konečně KLUK. Což jsem já nechápala a nic jsem mu neulehčovala, jen jsem zírala, jak okolo něj obíhají a mohou se všechny tři přetrhnout, aby byl Kajánek spokojený.

 

Než se tedy babička vrátila z práce (dělala na statku), tak bylo vše připraveno k vaření, u kterého jsme opět pomáhali a pak uklidili nádobí. Vše měla na pokyn nejstarší z nás – Miluška, kterou brácha miloval nejvíc a pořád za ní lezl.

 

A tak díky babičce máme všichni krásné vzpomínky na ni a na společné prázdninové pobyty. Moc jsme si tehdy užili zábavy.

 

Ale vrátím se opět ve vzpomínkách k domku:

Vcházelo se ze zápraží přímo do síně. Zde byla na zemi  stará dlažba a na zdi jediné umývadlo v domě, kde tekla pouze studená voda.

Hned vpravo byly schody na půdu a vedle nich dveře do „studeného pokoje“, kde se „bydlelo“, pouze při příležitosti našich prázdninových nájezdů. V tomto pokoji jsem po narození bydlela s rodiči do svých 2 let a babička se o mne starala, když maminka musela v mých necelých třech měsících nastoupit do práce – učila na základní škole.

 

Hned naproti vchodu do domku byl vchod do kuchyně, kde se vše odehrávalo a všichni se zde scházeli. V kuchyni byla stará kamna na dřevo, příborník, gauč a stůl se dvěma židlemi. Na tomto gauči spával můj děda, když jsme přijeli na prázdniny.

 

Z kuchyně se dalo jít do dalšího pokoje, jakési obytné ložnice, kde byly manželské postele, gauč, stůl se židlemi a šatní skříně. Také zde byl televizor (tehdy samozřejmě černobílý), na který se dalo koukat z postele, což mi připadalo úžasné a často jsem pak blaženě usínala při nějaké skvělé televizní inscenaci babičce „pod křídlem“, to znamená přitisknutá k milované osobě, která mne rukou objímala a hladila. To však bývalo hlavně v době, když jsme zůstali u babičky pouze sami s bráchou (to je bez sestřenic) a já měla babičku více sama pro sebe.

Ráno mě pak vždy budily babiččiny tiché a opatrné kroky po světnici. Odháněla mouchy od mé osoby, aby mne proboha neprobudily. No, nebyla zlatá?

 

Děda neměl nohu. Pravou. Uřízli mu ji nad kolenem a řekli, že jestli nepřestane kouřit, přijde i o tu druhou. Tak ze dne na den přestal kouřit – a to úplně a až do smrti. Co si dědu pamatuji, měl nohu dřevěnou a byla s ním zábava. Měl nás rád a rád vyhledával každou příležitost, aby nás mohl strašit pahýlem nohy, nebo dřevěnou nohou. Tvrdil, že ho bolí ten palec u uříznuté nohy a my mu na „ni“ s bráchou šlapali a křičeli „Dědo, bolí, bolí?“. A on pokaždé odpovídal „Bolí a moc …. bolí, bolí … au“. A pak měl hroznou radost, že se tomu smějeme.

 

Bráchu velmi miloval (měl radost, že se jmenuje po něm) a vždy ho houpal na zbylé noze a říkal mu do rytmu: „Karel, do pekla zajel, čert ho tam honí, na bílým koni a až ho chytí, tak ho nepustí.“ Při těch slovech ho vždy chytil za stehno a brácha se řehtal, že to lechtá. A děda se smál s ním.

 

Děda s tou dřevěnou nohou však nebyl uvázaný na vozík, a často neměl ani hůl. Lezl po žebříku, česal třešně, vykopával stromy, sekal trávu kosou, sekal a řezal dříví.

Měl hrozně rád škubánky, a aby již nic jiného nemohlo být a musely se dělat škubánky s mákem, vždy na ně dal vařit brambory na plotnu ještě dřív, než přišla babička ze statku.

 

Babička žádnou kuchařku (myslím tím knihu) neměla, psala si recepty do černého sešitu. Tento její sešit, spolu se  sešitkem receptů z fary, teď vlastním já. Při likvidaci babiččina domku (brácha si na jeho místě postavil nový dům), se mi podařilo oba sešity zachránit. Občas z nich i vařím. A nejčastěji peču „šišmák“, kterým nás vždy babička vítala. Byl to její nejoblíbenější moučník.

Autor: Alena Pekařová | pondělí 1.1.0001 0:00 | karma článku: 15,09 | přečteno: 508x
  • Další články autora

Alena Pekařová

Vážení přátelé a (ne)vážení nepřátelé,

tak jsem se konečně rozhodla! Nebylo to hned, zrálo to pomalu, ale dozrálo (myslím) v pravý čas. Končím zde na blogu iDnes. Důvod? Špatně snáším ty zde neplodné diskuze, urážky a hádky o ničem.

16.5.2015 v 11:00 | Karma: 12,97 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ostatní

Alena Pekařová

Jak ekologicky na mšice.

Potíže se mšicemi zná snad každý pěstitel čehokoliv. Pokud jsou venku na růžích, je to jednoduché – růže nejíme a tak bez váhání použijeme doporučený a zakoupený sprej. Tedy chemii. Něco jiného je, pokud se vám kolonie mšic usídlí na chilli papričkách pěstovaných celoročně na kuchyňském okně.

10.4.2015 v 6:00 | Karma: 15,10 | Přečteno: 803x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alena Pekařová

Ostrov

Ta loďka se pohybovala souhlasně s obrovskými vlnami a vyděšená posádka se držela „zuby nehty“ všeho, co jen měla v dosahu. Již dávno nebyla tato plavba dovolenkovou kratochvílí. Již dávno se změnila v děsivou a život ohrožující.

2.4.2015 v 1:00 | Karma: 9,06 | Přečteno: 242x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alena Pekařová

Už je to tady!!!

Vážení, dovolte mi jen krátké oznámení. Tak „už je to tady“ a nikdo nám to již nevezme.

12.3.2015 v 10:28 | Karma: 15,05 | Přečteno: 741x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Alena Pekařová

Za komunistů bylo líp?

„Jo, za komunistů bylo líp, paní Nováčková, to mi věřte,“ otočila se starší paní ke své sousedce na lavičce a povzdechla si. „No, jak v čem, paní Pavlíčková, jak v čem,“ odpověděla váhavě oslovená.

6.3.2015 v 16:40 | Karma: 31,07 | Přečteno: 2704x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 106
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 752x
Jsem "obyčejná ženská z lidu", tedy středoškolačka, která věnovala skoro celý život práci. Práci pro svého zaměstnavatele i pro svou rodinu. Nyní již při vidině blížícího se důchodu se začínám věnovat i sama sobě. To znamená především svým koníčkům, což je zahradní architektura a nyní nově i psaní. Začínám psát nejen povídky, ale i romány.